Põlva Servitil seisab laupäeval ees suur eksam – selgub, kas ollakse väärilised Baltikumist väljaspool rammu katsuma. Mõistagi võinuks Euroopa (ilmselt kogu maailma) tugevuselt teine sari juba esimeses kvalifikatsiooniringis jubeda vastase pakkuda ning seda mitte lähimaadest, vaid tont teab, kust. Ent fortuuna halastas. Keda sealt võinuks enim karta ja kes on vanad tuttavad?
Näiteks norralaste Haslum Handballklubb’i võinuks vägagi peljata. Nende möödunud hooaeg EHF’s kulges nõnda soodsalt, et jõuti Volgogradi Kaustiku (Serviti vana tuttava) alistamisega põhiturniirile, kus korra õnnestus nahutada Serviti-Dragunase paari võitja järgmist vastast Pfadi Winterthuri ja isegi HSV Hamburgi. Vaid Gorenje Velenje käest saadi mõlemas mängus sugeda. Pealegi meenub hooaeg 2013/2014, kus saime samuti Norra klubilt, Bergeni Fyllingenilt korraliku koosa (kodus kolme, võõrsil 10 silmaga). Nii et norralased pole üldjuhul hea mõte – viikingid võivad vabalt sõjakaiks ja võiduhimulisteks osutuda.
Ei saagi aru, kas meie ülelahe sõbrad Riihimäe Kuked esinesid ise halvasti või on St. Ottmar St. Gallen tõesti nii tugev. Kaotus Šveitsimaal tuli igatahes selline, et kukkede ülbest sindrinahast treeneril Kaj Kekkil läks hari täiesti punaseks ja nokk lahti. Ometi ei tohiks Cocks samuti nõrk olla, kuna Tallinn Cup’il võideti nii Kehrat kui TunMani ligemale kahekümne väravaga.
Siin pisikesel pildil on St. Galleni uhke spordisaal Rodeo, kus soomlased oma sauna vastu võtsid. Ometi jätnud paik neile meeldiva mulje ja sinna ihatakse millalgi tagasi. Ei teagi, kas võistlema või niisama ekskursioonile. Kohalikust ajalehest said põhjanaabrid lugeda, et isegi rikaste šveitslaste jaoks on käsipall EHF sarjas kulukas. “Kallis tants Euroopa parkettidel”, pasundas St. Gallen Tagblatt, jutustades, kuidas EHF’i võitja saab preemiaks sada tuhat eurot. Aga ainult võitja ! Samas näiteks hooajal 2013/2014 kasseerinud kohalik vutiklubi FC St. Gallen vaid kahe võiduga oma kontole 1,7 miljonit eurot. Ilmselt juhtus see samuti mõnes eurosarjas. Selline rahavahe siis vutil ja käsipallil.
“Jumal tänatud, et meie vastaseks veel mõni Moldova või Islandi klubi ei trehvanud,” rõõmustab St. Ottmari spordipealik Dominique Gmür ja pajatab edasi:” Vantaasse veel jaksame lennupiletid osta või vurame üldse maad mööda. EHF’i eelarveks oleme rehkendanud 50 tuhat eurot ja ega tulusid muid pole, kui piletiraha. Mingeid somme vahtima ilmselt palju rahvast ei tule, alles siis, kui saabuvad Saksa või Hispaania satsid, saab maja rahvast täis.” Nagu näha, kimbutavad rahamured ka Euroopa ühe rikkama riigi klubisid.
Isand Gmüri reisikulu-jutu taustal tundub Serviti loos saatuse erilise hea tahte väljendusena. Klaipedasse pole vaja lennuki, helikopteri või raketiga lennata, piisab, kui panna bussile hääled sisse ja umbes kaheksa tundi nobedat sõitu teha.
Võimalik vastane võinuks olla ka Serviti tuttav aastast 2009, LHD aastalõputurniiril kohatud RK Porac Horvaatiast. Toona sai jugodest jõmmidega selline vägev poolfinaal maha peetud, et heldimuspisara võttis silma. Tasuks magus finaalikoht ning alati, kui Serviti on seal Hollandis käinud (2009 ja 2012), on ta ka finaali pääsenud. Nüüd on taas kaks vaheaastat möödas ja kena oleks detsembri lõpuks Madalmaadest taas kutse pälvida. Eelmisel talvel sai LHD magusa maitse suhu ka HC Kehra, kes paraku auhinnalisele kohale ei platseerunud aga ega neil halvasti ka läinud (4. koht).
Veel mässavad EHF esimeses kvalifikatsiooniringis Serviti kunagine eurosarjavastane HV KRAS Volendam ja tugev Islandlaste sats Haukar. Edasipääsu on juba võitnud toosama RK Porac ja Hubo Initia Hasselt Belgiast.
Mismoodi on Serviti ja Dragunas tegutsenud lähihooaegadel?
Serviti õiendas möödunud aastal Challenge Cupi asju ajada ning esimeses ringis võideti kodus itaallaste Terraquila Handball Carpi 36:24, kuid võõrsil kaotati 21:29. Eks saapamaal vast võeti vähe rahulikumalt ka, kuna soliidne edu oli juba sees. Järgmises ringis tehti Zaporozhje ZTR’ga 24:21 ning 23:28 ning napilt, kuid kindlalt oligi eurohooaeg läbi. Nüüd ootab Zaporozhje oma vastast juba kvalifikatsiooni teises ringis ning ilmselt saab selleks Minski ASK’ga tasemelt võrdne Poola klubi Gornik Zabrze. Minski ASK on samuti kohe automaatselt teise ringi paigutatud ja tema saab vastaseks kas KRAS Volendami või Montenegrole nime andnud Musta Mäe otsas asuva Cetinje linna võistkonna HC Lovceni.
Dragunas seevastu pusis hooajal 2013/2014 EHF’i esimeses ringis Luxemburgi meeskonnaga Handball Kaerjeng (võõrsil viik ja kodus ühepunktiline võit). Teises ringis jäädi rumeenlaste Stiinta Municipalile võõrsil alla 15 ja kodus 1 väravaga. Hooajal 2014/2015 esimesest ringist kaugemale ei pääsetud. Komistuskiviks jälle Serviti vana ning ühtlasi skandaalne tuttav Bregenz Handball Austriast. Mõlemad mängud peeti Austrias ning tuli – 14 väravat. Üldiselt võib kõigi nende skooride pealt teha järelduse, et Klaipeda mängib kodus oma traditsioonilise 400-pealise publiku ees ikkagi üksjagu paremini kui võõrsil. Laias laastus kehtib sama valem ka Serviti puhul. Seega – põnevust laupäeva õhtupoolikuks peaks jaguma.