Eesti käsipalli areng kannab Baltikumis vilja
Balti käsipalliliiga tänavune hooaeg kulges Eesti klubide taktikepi all. Võeti koguni kolmikvõit, t?empioniks kroonitud HC Kehrale järgnesid HC Chocolate Boys ja Põlva Serviti. „Kõik kolm on jõudsalt arenenud,” teab kehralaste juhendaja Jüri Lepp edu saladust. „Ka noori mängijaid on palju juurde tulnud.”
Üheksa meeskonnaga lõppenud turniiril edestasid eestlased selliseid klubisid nagu Riia ASK, Kaunase Granitas ning Minski ASK. Seejuures on ju nii Leedu kui Valgevene käsipallihiiud osalenud edukalt ka eurosarjades. Näiteks tänavu ja mullu jõudis Granitas Meistrite Liigas alagrupiturniirile.
Treeningtingimused on paranenud
Eesti klubid tegid aastaga tubli sammu arengus edasi. Mullu pälvis kaheksa meeskonna konkurentsis meie parimana Chocolate Boys viienda ja Kehra kuuenda koha. Toona võitis Peterburi Stepan Razin Neva, kes tänavuse turniiri pidi majanduslikel kaalutlustel keset hooaega pooleli jätma. Selleks hetkeks hoidsid venelased Kehra järel tabelis teist kohta.
„Treeningtingimused on meil paranenud, hiljuti valmis ju ka Kehras oma spordihall,” meenutas HC Kehra peatreener Jüri Lepp. „Pealegi on palju tööd tehtud, kuid selleks, et edasi minna tuleb veelgi rohkem pingutada.”
Kogenud treenerina teab Lepp, et ainuüksi treeningud ja tingimused pole meeskonda Baltikumis tippu viinud. „Meie koosseis on tänavu tugevam kui mullu,” teatas ta. „Eelmisel aastal pidime pool hooaega läbi ajama ilma põhiväravavahi Marius Aleksejevi ja mängujuhi Risto Lepata.”
Kehra sihib kohta Meistrite Liigas
Kuigi üks oodatud tiitel on saavutatud, ei kavatse Kehra loorberitele puhkama jääda. „Peame oma pilgud suunama Euroopa suunas,” kuulutas Lepp. „Meistrite Liigasse pääsemisel rehkendatakse kolme viimase aasta reitingut. Seni pole Eesti meeskondadel sinna asja olnud, kuid tänavu on meie klubid vanas maailmas edukad olnud. Seega loodame, et siinne meister pääseb sügisel ka Euroopa tugevaimale klubiturniirile.”
Lepp usub meeskonna võimalustesse Euroopa areenidel, kui nii kaugele jõutakse. „Oleme praegugi üksikuid eurosarja mänge hästi mänginud, nüüd tuleb see viimane samm veel astuda, et mõlemad kohtumised vastu pidada,” arutles ta ja hindas lähikonkurenti: „Granitas tundub tänavu probleemide küüsis vaevlevat. Näiteks ei suutnud nad hästi esineda Balti liigas ning ka koduses sarjas mängivad nad tagasihoidlikult. Kuid ikkagi osalesid nad Meistrite Liiga alagrupiturniiril.”
Balti liiga peab tulevikus laienema
Lepp näeb, et Balti liiga võib tulevikus areneda veelgi kaugemale. „Majandusraskustest võitu saanud Peterburi klubi tahab jällegi liigaga liituda, nagu ka Valgevene tippmeeskond Brest,” avalikustas ta. „Lisaks tahame kaasata mõne Soome meeskonna. Võib-olla kujuneks kalendri ühildamine raskeks ning seetõttu arvangi, et oleks hea kui põhjanaabrid kasvõi klubide koondisega välja tuleksid. Rootslaste siia meelitamiseks me aga ilmselt veel valmis pole. Neil on suure publikuhuviga tugev liiga ja me peaksime oma arengus veel sammu edasi astuma.”
Samas teab Lepp, et skandinaavlased plaanivad lähitulevikus käivitada oma liiga. „Miks mitte ka sinnapoole vaadata,” ei välistanud endine Eesti koondise loots HC Kehra uusi samme. „Veel parem kui saaksime Balti liiga ja Skandinaavia tugevamad klubid ühise mütsi alla tuua. Kindlasti on rootslased huvitatud venelastega mängimisest. Pealegi oleks see meile väga hea, sest pelgalt Eesti liiga mängudest jääks väheks. Samas oleks patt ka Eesti klubisid maha teha. Kolmel siinsel tugevamal on lihtsalt ülejäänutest rohkem võimalusi. Teistelgi on mängijaressurss hea, kuid neil lihtsalt napib raha.”
Eestlased treenivad targalt
Sel aastal Balti liigas teiseks tulnud Chocolate Boysi peatreener Tarmo Volt oli edu saladusi vaagides Lepaga sama meelt. „Seoses uute saalide rajamisega oleme saanud korralikult treenida, ka kogemused olid tänavu varasemast suuremad,” rääkis ta. „Praegu on meil ju võimalik treeningaegasid valida. Samuti saame korralikult harjutada viis korda nädalas, ennist aga pea poole vähem ehk kolm. Siiski treenivad Riia ASK-i ja Kaunase Granitase mehed kaks korda päevas, seega võib öelda, et Eesti meeskonnad teevad oma tööd targalt. Lisaks olime tänavu püsitanud eesmärgi pääseda Balti liigas kolme sekka. Varasemalt läksime lihtsalt mängima.”
Nii nagu Kehra loots Jüri Lepp, ootab ka Volt oma meeskonnalt läbilööki Euroopas. „Granitas on näidanud, et võime meiegi väljaspool Baltikumi läbi lüüa,” hindas Volt. „Loomulikult loeb väga palju loosist,” jäi valitseva Eesti meistermeeskonna juhendaja siiski tasakaalukaks. „Pealegi on meil kõik peale jaapanlase amatöörid ehk käivad tööl. Kolme-nelja proffi pole aga meeskonda mõtet soetada, ikka kõik peaksid siis elukutselised olema.”
Servitile istuvad välismeeskonnad paremini
Balti liigas kolmanda koha hõivanud Põlva Serviti juhendaja Kalmer Musting ei osanud sellist edu varem kuidagi oodata. „Hooaja eel tundus reaalne kuues positsioon, ka veebruaris ei paistnud esikolmiku koht terendamas,” lausus Musting ja tõi välja meeskonna edu alused: „meil on noored mängijad, kes pelgavad teinekord koduseid konkurente. Paljud arvavad, et Marius Aleksejevile või Mikola Naumile ei suuda nad niikuinii väravat visata. Välisklubidega mängides see barjäär aga kaob.”
Mustingu kogenud treenerisilm nägi ka seda, et Eesti meeskondade tänavune edu Balti liigas polnud juhuslik. „Kui vaatasin viimati Chocolate Boysi Balti liiga mänge, siis võis nende üleolekut vastastest märgata,” analüüsis ta. „Ilmselt sai tänavu määravaks ka see, et meie klubide vormiajastus oli parem ning ka üldine ettevalmistus etem.”